Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fanoušci kouzelnického hrdiny Harryho Pottera mohou zaplesat - další herní díl je na světě, a to se vší parádou a počestností (o filmu čtěte na Show zde). Vývojáři z EA se do toho tentokrát opřeli naplno, čehož jsme si všimli během prvních několika chvil hraní. Vylepšil se celý grafický kabátek hry (až na špatně vypadající filmečky), podobně jako příběhová linka, která se zuby nehty drží té knižní. Hráči by ale měli vědět, že ve virtuálním světě čár a kouzel si užijí mnohem více legrace a neotřelého dobrodružství.

Další počin se celým názvem volá Harry Potter a Fénixův řád, přičemž vypráví o dalším utrpení černovlasého mladíka Harryho. Po strastiplných prázdninách ve světě mudlů se již po páté vrací do tajemných Bradavic, kde ho ale také nečeká žádná procházka růžovým sadem. Charismatickému klučinovi totiž většina kouzelnického společenství nevěří nedávný střet se záporným čarodějem Voldemortem. Tak či onak ale vedení školy povolalo nové síly. Pořádají se kurzy obrany proti černé magii, kterou vede přísná Dolores Umbridgeová. Všichni byli alespoň na malou chvíli ubezpečeni, že se všemu naučí a případným zlosynům dají na frak - opak je však pravdou.

"Pořádají se kurzy obrany proti černé magii, kterou vede přísná Dolores Umbridgeová."

V jednom okamžiku zastihlo stádo temných příšer několik žáků, které mělo v úmyslu nadobro zprovodit ze světa. Vyplašení a nepřipravení učni měli ovšem více štěstí než rozumu, protože jenom náhodou procházel kolem Harry se svou partou nejbližších přátel. Pod burácející palbou zlé duchy zahnali, nicméně nabyli dojmu, že lekce obrany proti černé magii není dostačující. Hlavní hrdina tedy vezme vše do svých rukou, samozřejmě s podporou inteligentní Hermiony a všímavého Rona. Sestaví tak početné žactvo důvěryhodných kouzelníků, které všem čárům přiučí. Říkají si Brumbálova armáda.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádNežli sestaví celý tým, čeká je poměrně dlouhá cesta plná nejrůznějších úkolů. Každý z nich je něčím nápaditý a má něco do sebe. S čistým svědomím můžeme prozradit, že nás snad všechny z nich bavily až do konce. Jednou se například stalo, že Harryho kamarádku druhý tým zavřel do jedné z místností školy. Pouhá náhoda přivedla Harryho na stopu, kdy pomocí jednoduchého kouzla odhodil židli příčící vchodové dveře do místnosti. Problém ale nebyl zcela u konce. Vyplašená kamarádka sice byla vysvobozena, ovšem spoušť kolem ní nemohla zůstat ve své podobě.

Rozházené trofeje bylo třeba usadit na původní místo každého regálku, který se později musel zasklít mávnutím kouzelného proutku se slovy "reparo". Vše naštěstí dopadlo dobře a zadýchaný profesor nenašel ani náznak jakéhokoliv nepořádku. I když okolní přátelé Harryho burcovali k rychlé práci, žádným časovým omezením jsme nebyli vystaveni. To je právě jeden z výborných prvků Fénixova řádu. Časová tíseň totiž nebývá hráči vždy kladně přijata. Podobných úkolů je v Bradavicích spousta. Začarovaná škola se tak jeví jako něco neprozkoumaného, čímž je hráč neustále upozorňován, že na otálení není ani trochu čas.

Co se týče jasně daných úkolů, ty nelze přehlédnout. Díky podrobnému plánku, kde je vše potřebné zakresleno, nelze něco minout či opomenout. Konec konců dobrým nápadem jsou i jakési „navigační stopy“, které jsou před vaší partou neustále o krok vpřed. Stačí na Pobertově plánku označit místo, kam si přejete dojít a máte po starosti. Pak už jen sledujeme danou stopu, cíl nelze ztratit. A jelikož jsou Bradavice velkou školou, usnadnili nám vývojáři cestu mnoha často nenápadnými chodbami.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádVšude kolem vás jsou rozesety obrazy s živými malbami, se kterými můžete jen tak koketovat, případně se naopak cíleně vyptávat. Pokud jim v některých věcech vyhovíte, odmění vás zkratkou skrz masivní zdivo. Vaše cesta se tak stane snadněji stravitelnou procházkou. Ostatně ještě před vydáním hry jsme se sami sebe tiše vyptávali, jakým způsobem nám bude všelijaké cestování zpříjemněno.

Bylo nám jasné, že kvalitní grafikou nelze tento požadavek ututlat. Ačkoliv jsme to přímo neočekávali, tvůrci v tomto ohledu opět uspěli. Po všech chodbách a uličkách jsou rozesety různé tajnosti, které čekají na své odhalení. Jednou narazíte na závěs, který po roztažení naskýtá úchvatný pohled na blýskajícího se rytíře, podruhé zase můžete objevit tajné znaky za vystouplými kvádry, hned na to lze zapálit přichystané louče, protřepat prachem nadmuté koberečky, případně srovnat kolíbající se rytíře ve stříbrných zbrojích.

Přitom jste neustále doprovázeni svými důvtipnými kamarády, kteří čas od času na některé tajnosti nenápadně upozorní. Skvělým příkladem jsou například rozházené lavičky z masivního kamene. Kdybyste si nepromluvili s poblíž postávajícím začínajícím kouzelníkem, na smysl celého problému byste přišli jen s obtížemi. Kromě těchto poutavých úkolů si můžete zahrát očarované pexeso, které exploduje, zacvrnkat si s magickými kuličkami a podobně. Minihry patří k té povedenější části hry.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter a Fénixův řádCelé dobrodružství je navíc příjemně okořeněno získáváním zkušeností. Za každičkou věc jste odměňováni namodralými a tuze světélkujícími bodíky, díky kterým vaše čarovná moc nabývá na síle. Navíc se postupem času přiučíte obranným a útočným kouzlům, z nichž se hodí prakticky každé. Někdy potřebujete věci přemístit, odhodit, přisunout, občas potkáte nafoukané prváčky, kterým dáte mrazící pozdrav, v zápětí je odzbrojíte a potom stačí jenom menší útočné zaříkávadlo a cesta je volná.

Body vám, mimo větší síly, zpřístupňují různé bonusy v tajné komnatě. Jestliže ji budete zprvu přehlížet, sympatická černovláska vám bude neustále připomínat, že ji máte navštívit a na objevené věci se podívat. Konec konců Bradavice jsou všemožnými duchy nasáklé odshora dolů. Někteří svoji trasu brázdí celá staletí, jiní čekají na vaši pomoc. Několik z nich můžete například vysvobodit pověšením rozházených obrazů, což není pro naše hrdiny žádný problém. Dostane se vám laskavého poděkování v podání nových bodíků a můžete vesele pokračovat v putování.

"Kromě poutavých úkolů si můžete zahrát očarované pexeso, které exploduje."

Abychom vše uvedli na pravou míru, nesmíme zapomenout ani na venkovní prostranství. Někdy musíte přeběhnout z jedné části školy na druhou, během čehož se vám kamera vyhoupne hezky do oblak, ze kterých spatříte překrásnou architekturu a rozkvetlou přírodní vegetaci. Stromy sice ve svém ztvárnění mírně pokulhávají, ale to nám vůbec nevadí. Hlavní je, že vyšlapanou cestičkou se to šine hezky a pohodlně. V přírodě můžete narazit například na zvířecí stopy, odhalit ukryté balíčky nebo navštívit ušmudlaný sovinec. Také na tomto místě vás čeká dobrodružství, při kterém chytáte poštovní sovu.

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád

Klady a zápory

Plus Atmosferický svět Bradavic
Plus Variabilní úkoly v interaktivním prostředí
Plus Vyspělé grafické zpracování
Plus Skvělý dabing

Mínus Poměrně krátké
Mínus Občas hraje roli náhoda

Cena 1299
EN Česky

Pokud jde o český dabing, miláček teenagerského publika, Vojta Kotek, se ujal své role velmi slušně, což se příznivě podepsalo na celkové atmosféře. Opomenout nesmíme ani všechny ostatní dabéry, kteří taktéž svoji práci neodflákli. Nejen předem dané rozhovory, ale i široké okolí Bradavic mluví obstojně a v hráči vzbuzuje vynikající pocit volnosti. Podobně je na tom i grafická stránka titulu. Jestliže vývojáři z EA nazvali grafické zpracování za next-gen, bránit jim v jejich slovech nehodláme, neboť jsme názoru stejného. Všechny věci jsou do posledního detailu skvěle vytvořeny, přičemž i okolní efekty našim pozorným očí lahodí. Jen ty filmečky prolínající se hrou nevypadají moc dobře.

Nový Harry Potter a Fénixův řád je hezkým příkladem nadstandardní práce. Nenudili jsme se, stále bylo co dělat. Navíc vše je zahaleno v detailním světě čár a kouzel, za podpory slušného dabingu a zábavných úkolů. Na poli akčních adventur máme po delší době opět solidní titul, jenž by neměl žádný milovník žánru opomenout (byť hra je opět kratšího a jednoduššího ražení). V Bradavicích totiž začíná být plno až k prasknutí. Pokud ale nepatříte mezi fanoušky mladého čaroděje, hra vás pravděpodobně neosloví, její kouzlo totiž spočívá v možnosti interakce s prostředím, o kterém jsme si dosud pouze četli.

Harry Potter and the Order of the Phoenix
Minimum: Procesor 1,6 GHz, 256 MB RAM, 3D karta 32 MB
Optimum: Procesor 2 GHz, 512 MB RAM, 3D karta 128 MB
Multiplayer: Ne
Další informace: veškeré informace o hře
Výrobce/distributor: EA UK / EA
Distributor v ČR: EA Czech
Oficiální stránka: Homepage
Datum vydání: svět: červen 2007 / ČR: červen 2007
  Hodnocení: (info) 79%

Uprav článek pro tiskAutor: Petr Smejkal
Pošli článek e-mailemdalší články od tohoto autora


 VAŠE HODNOCENÍ HRY:
102030405060708090100
  Hodnotili: 303
90 %
reklama


Kontextové odkazy ETARGET
REKLAMA
>> Přidej odkaz mezi kontextové odkazy
Kouzelník a iluzionista - ROBERT FOX
Originální Magic Show. Moderní programy pro firemní večírky, hotely, diskotéky, plesy, dětské párty. Zapojení diváků do kouzel. Mezinárodní reference - Od Mikromagie po Velké Iluze
Vysílačky Hoffer 100
Chcete na dovolené komunikovat bez poplatků? Jsou tu jedny z nejprodávanějších vysílaček 8 kanálů - 38 PL kódů, tj. 304 kombinací pro volání - (evropský standart PMR) dosah 3 km
ASP, ASP.NET programátor web aplikací
Hledáme programátory se zkušenostmi s vývojem aplikací založených na internetových technologiích (možno hlavní pracovní poměr, ŽL i jako brigáda pro studenty)
Armyshop Vlkodlak.cz
Motto: Žádné kšeftíčky a obelhávání, ale férová spolupráce s bojovníky
 

Komentáře

Přehled komentářů

Žádné komentáře 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ITI CORP

(ITI CORP, 16. 2. 2012 13:11)

Tyto stránky jsou ohromně nudné. Jestli chcete super informace o mobilech jděte na www.iti-corp.webs.com a tam vás to odkáže na české stránky. Děkuji za to že se podívate. ITI

rada

(kuba, 28. 10. 2008 20:11)

prosimte neznas nejak program nebo neco kde bych mohl v tyto hre pouzit kouzlo avada kedavra?byl bych moc rad,kdyztak odepis na muj mail:drif-king@seznam.cz
mas moc hezky stranky